Connect with us

Sağlık

Sağlık kaygısı nedir?

????Sağlığımızla ilgili biraz endişe normal, hatta sağlıklı! Yine de bazı insanlar için sağlıklarıyla meşgul olmak hayatlarını ele geçirebilir ve …

Published

on

????Sağlığımızla ilgili biraz endişe normal, hatta sağlıklı! Yine de bazı insanlar için sağlıklarıyla meşgul olmak hayatlarını ele geçirebilir ve ciddi sıkıntılara neden olabilir. Sağlık kaygısı olan kişiler, ciddi bir hastalığa sahip olmak veya bu hastalığa yakalanmakla meşguldürler. Sık sık sağlıkları hakkında güvence ararlar, ancak kendilerini güvende hissetmezler. Her 100 kişiden 1 ile 10 arasında kişinin her yıl sağlık kaygısı yaşayacağı düşünülmektedir.

Sağlık kaygısının belirtileri şunlardır:

• Tıbbi testlerde olumsuz sonuçlar alınmasına ve profesyonellerden güvence alınmasına rağmen devam eden ciddi bir hastalığa sahip olma veya bu hastalığa yakalanma endişesi.
• Aşırı ve ciddi bir tıbbi sorun yaşama olasılığıyla orantısız olan kaygı.
• Vücudu hastalık belirtileri için tekrar tekrar kontrol etmek, sağlık uzmanlarından sık sık sağlığınız hakkında güvence istemek.

REKLAM

Sağlıklı olan insanlar, teşhis edilmiş bir tıbbi durumu olan kişilerde olduğu gibi sağlık kaygısı geliştirebilir. Sağlık anksiyetesi bozukluğu tanısının konulabilmesi için semptomlarınızın en az altı ay sürmesi ve size önemli bir sıkıntıya neden olması veya günlük yaşamınızı olumsuz etkilemiş olması gerekir.

Continue Reading
REKLAM
Yorumlar