Connect with us

Etkinlik

Eskişehir Endüstri Fuarı ETO TÜYAP Fuar Merkezinin ev sahipliğinde başladı.

Published

on

Türkiye’nin havacılık, savunma ve makine ve endüstri alanındaki milli gücünü buluşturan Eskişehir Endüstri Fuarı ETO- TÜYAP Fuar Merkezinin ev sahipliğinde başladı.

Türkiye’nin havacılık, savunma ve makine ve endüstri alanındaki milli gücünü buluşturan Eskişehir Endüstri Fuarı ve fuarla eş zamanlı olarak düzenlenecek olan İkili İş görüşmeleri ETO-Tüyap Fuar Merkezi’nin ev sahipliğinde başladı. Fuarın ve ikili iş görüşmelerin açılış törenine T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, protokol ile şehir içinden ve şehir dışından gelen OSB, oda ve teknoparkların temsilcileri katıldı.

Fuar hem sektöre hem de sanayicilere katkı sağlayacak

Törende konuşan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Eskişehir Endüstri Fuarı’nın açılışını Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptı. Açılışta konuşan Demir, Eskişehir sanayisinin köklerinin çok eskiye uzandığını belirterek, Devlet Demir Yolları ve Havacılık Meslek Yüksekokullarıyla Eskişehir’in aynı zamanda sanayinin eğitim merkezi olduğunu dile getirdi. Savunma Sanayi Başkanlığı ve bünyesindeki firmalarla birlikte fuara katılma sebeplerinin Eskişehir’in savunma ve havacılık sanayisi şehri olduğunu belirten Demir, Eskişehir Endüstri Fuarı’nın hem şehre hem de sanayi sektörüne katkı sağlayacağını vurguladı.

Eskişehir havacılık ve savunma sanayinin merkezi konumunda

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı için Eskişehir’in çok özel bir yeri olduğunu belirterek, Eskişehir’de hem raylı sistemler hem de savunma ve havacılık sanayinin önemli seviyede olması sebebiyle Eskişehir Endüstri Fuarı’nında ilgiyle karşılanacağını kaydetti. Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise ilk kez düzenledikleri bu fuarda Eskişehir’in milli ve yerli üretimdeki gücünü ortaya koyacaklarını belirtti. İhracata dayalı sanayileşme modelini benimseyen Eskişehir’in, havacılık ve savunma sanayi alanında faaliyet gösteren firmaların merkezi konumunda olduğunu belirten Ersözlü, bu nedenle fuarın ana sektörlerinin, savunma sanayiine yönelik ürün ve hizmet üreten firmalar ve imalat sanayi olarak belirlendiğini kaydetti.

Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan 2022 yılı için destek talebi

Törende konuşan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ise, endüstrinin Eskişehir’in kimyasında olduğunu belirterek, Eskişehir Endüstri Fuarı’nın Eskişehir’in ileri teknoloji üretim gücü ve tecrübesini ön plana çıkaracağını kaydetti. Fuar kapsamında gerçekleştirilecek olan ikili iş görüşmelerine değinen Güler, ikili iş görüşmelerinin Eskişehirli sanayiciler için çok önemli işbirliklerine zemini oluşturacağını dile getirdi. Savunma Sanayi Başkanlığı ve bünyesindeki firmaların Eskişehir Endüstri Fuarı’na olan katılım ve desteğinin önemine dikkat çeken Güler,2022 yılında düzenlenecek olan fuara da Savunma Sanayi Başkanlığı’nın desteğini beklediklerini kaydetti. Güler ayrıca fuar ve ikili görüşmelerdeki işbirliği ve desteği için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’e ve Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’ye teşekkür etti.

Fuar Eskişehir sanayisini daha geniş kitlelere tanıtacak

Törende konuşan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir’in sanayi şehri olduğunu belirterek, bu sebeple Eskişehir Endüstri Fuarı’nın Eskişehirli sanayiciler açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi. Pandemi döneminde gelişmiş sanayinin varlığının öneminin kent ekonomisi için daha da anlaşıldığını belirten Eskişehir OSB Başkanı Küpeli, Eskişehir Endüstri Fuarı sayesinde şehrin sanayisinin daha geniş kitlelere tanıtılacağını kaydetti. Fuarın deyim yerindeyse AR-GE, Savunma Sanayi ve Teknoloji Fuarı olduğunu belirten Küpeli, fuara katılanların hem Türkiye’nin savunma sanayisinin güçlü firmalarını ve bu firmaların ulaştığı teknoloji düzeyini hem de Eskişehir sanayisinin sahip olduğu endüstriyel yeterlilik ve kabiliyetlerini yakından görme imkanı bulacağını kaydetti. Açılış konuşmalarının ardından ETO Başkan protokolle birlikte fuarda stant açan firmaları ziyaret etti.

Eskişehir Endüstri Fuarı ETO TÜYAP Fuar Merkezinin ev sahipliğinde başladı.

Continue Reading
REKLAM
Yorumlar