Connect with us

İş Dünyası

Dünya Ticaret Örgütünden Aşı Atağı

Published

on

Dünya Ticaret Örgütü COVID-19 aşılarının üretimini artırmak ve bunları daha yaygın ve adil bir şekilde paylaşmak için ülkeler ve ilaç üreticileri için bir dizi eylem planı düzenledi.

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, DTÖ üyelerinin ihracat kısıtlamalarını azaltmaları, lojistik ve gümrük prosedürlerini kolaylaştırmak için çalışmaları gerektiğini söyleyerek, ilaç şirketlerini fikri mülkiyet haklarından geçici olarak feragat etmek için müzakereleri ilerletmeye çağırdı. Feragatnameye karşı çıkan ülkeler, fikri mülkiyet haklarının araştırmayı teşvik ettiğini ve bu hakların askıya alınmasının arzlarda ani bir artışa yol açmayacağını savundu.

Okonjo-Iweala ayrıca, aşı üreticilerini yeni üretim kapasitesi sağlamak için teknoloji transferini artırmaya ve sözleşmelerde ve fiyatlandırmada şeffaf olmaya çağırdı ve şöyle konuştu: “Önümüzdeki haftalarda ve aylarda somut bir takip eylemi bekliyoruz. Bu konular kolay değil, ancak bugün sergilenen özel sektörün siyasi iradesi ve katılımı bunun mümkün olduğunu gösteriyor .”

(BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) Dünya Ticaret Örgütünden Aşı Atağı

En İyisi Onlar

REKLAM

Diğer Haberler

Continue Reading
REKLAM
Yorumlar